Son Gelişmeler

Merhaba, hayırlı ramazanlar.

31 Mayıs 2016’da içinden çıkamadığım bir kargaşaya son vermek için kurduğum bu bloğa çalışmalarımla ilgili son yazımı 18 Ocak 2017’de yazmışım.

Yaklaşık 6 aydır yazamamışım. Neden?

En son Ocak ayında CCNA kampına girmiştim. Bu kampın benim için faydalı tarafları da oldu zararıda. Zaralı tarafından kendime ders çıkardım tabiki.

Bu kamptan sonra kampta yarım kalan konuları toparlayacaktım. Bu konulara ufak tefek baksamda çok yoğunlaşamadım. Şubat daha çok oğlum ve annemle ilgilenirken geçti.

Mart ve Nisan ayında anayasa değişikliği referandumu için yoğun çalışmalarım oldu. Bu çalışmalar sırasında CCNA sınavına hazırlandım.

Eğer girebilseydim bu hazırlık çalışmalarımla ilgili bir vlog yapacaktım fakat kurumdaki ödeme probleminden dolayı giremedim.

CCNA

CCNA sınavı için bir CCNA hazırlık kitabının yalanıp yutulması gerektiğini düşünüyordum. Yanılmışım. Dump ismi verilen soru bankalarını ezberleyip giriyorsunuz. Bu soruların anlaşılarak iyice sindirilmesi gerektiğini düşünmüştüm. Çok vakit alıyor. Ezberleyip geçmek mantıklı çünkü size çok lazım olmayacak ezber sorular geliyor.

Bende CCNA sınavının dumplarını buldum. İyice çalıştım. Tam girecektim baktım yeni dump çıkmış ve mevcut dumpa çalışarak girenler kalmış. Garantili dumplar var fakat 700-800 soru. Her soruya 1 dakika ayırsanız 13 saat aralıksız çalışmanız gerek.

9tut diye bir site var. Sınava girenler sorumları ve dumpları burada paylaşıyor. CCNA için şuan da tek forum ve kaynak neredeyse burası.

Referandum Sonrası

Referandumdan sonra izine çıktım. İzinde köyümdeydim. İnsanın memleketi gibisi yok. İzinden dönüşte tabi zor oldu.

İzinden dönüşte işe başlama ve ısınmada zor oldu. Rahata alışmıştım. Stres yoktu. Alarmlar, problemeler, gece çalışmaları vs. yoktu.

Hal böyle olunca ta ünivrersiteden beri aklımda olan bir konu yine gündeme geldi. Akademisyen mi olsam?

Akademisyenlik

Üniversitede 3 hocam üniversitede kalabileceğim konusunda beni teşvik etmişlerdi. Fakat ben bölümdeki hocaların profillerinden memnun değildim. Bir elektronik mühendisi piyasada ne iş yapar bilmiyorlardı. Ben de mezun olur olmaz üniversitede kalsaydım bu tecrübeden yoksun kalacaktım. Netice itibariyle sektör deneyimi kazandıktan sonra akademisyenliği düşünebileceğimi o hocalarıma söylemiştim. Hocalarda bu tercihimi makul bulmuştu.

2015 yılında ben yine stres yapmış ve akademisyen olmak için bir adım atmıştım. Hatta o dönem ingilizce kitap almış YDS’ye hazırlanmaya başlamıştım.

O dönem neden vazgeçtim çok hatırlamıyorum. Fakat 1-2 ay sonra konunun üstü kapanmıştı.

Akademisyenliği 3. defa meyil etmem bu bloğu kurmadan 2 ay önceydi. Ben yine işteki strese dayanamayıp akademisyen olma kararı vermiştim. O zaman 2 ay ALES’e hazırlanmıştım. ÖYP kaldırılmış yerine de ihtisaslaştırılmış ÖYP duyrulmuştu.

Bursa Teknik Üniversitesine ihtisaslaştırılmış ÖYP kapsamında robotik alanında çalışacak 10 kişi alacaktı. Hedefim netti. Ve tam da en çok zevk alarak uğraştığım alandı.

Fakat ALES’ten istediğim puanı alamadım.

İhtisaslaştırılmış ÖYP için alacakaları kişilerin çoktan alındığı söylendi.

Araştırma görevlisi arkadaşlarla konuştuğumda çok vahim bir tablo çizdiler.

Maaşım akademisyenlerin maaşından fazlaydı.

Ve ben vazgeçtim.

Akademisyenlikten vazgeçmiştim fakat robotikten vazgeçmemiştim. İşte o dönem elektroniktutkum.wordpress.com adıyla bu bloğu kurmuştum.

elektroniktutkum 31 Mayıs’tan 18 Haziran’a kadar devam etti. 18 Haziranda oğlum olmuştu. Ve kısa bir ara vermiştim.

Daha sonra hem oğlumdan dolayı taşıdığım sorumluluktan hemde o yazın sonunda katıldığım CCNP eğitiminden sonra çalıştığım alanda odaklanmış işler yapmak için elektroniktutkum’u networktutkum olarak değiştirdim.

İşteki çalıştığım alana yönelmem ve aldığım eğitimle işten daha çok zevk almaya başladım ve stresim azaldı. Böylelikle 3. akademisyenlik girişimiden tamamen vazgeçtim.

Bu 4. akademisyenlik girişimim daha ciddi. Ailem de teşvik ediyor ve istiyor. Hani belki memlekete daha yakın olurum diye.

Ve ben kendimi tanıdıkça akademisyenliğin benim fıtratıma daha uygun olduğunu düşünüyorum.

#İngilizceHikayem

Bu seferki girişimimde ALES’ten değilde YDS’den başlamak istedim. Nitekim hedef olarak YDS’ye daha uzağım ve daha fazla çalışmam gerekiyor.

İngilzice altyapım olmasına rağmen şimdiye kadar bu tarz seviye belirleme sınavlarından yüksek not alamadım. Bu konuda ingilizce dramımı okuyabilirsiniz.

Bu işi bu sefer halledeceğime inanıyorum. Nasıl mı? Tabiki de bu dramı bir tutkuya dönüştürerek. Sürekli ingilizce okuyarak. Sürekli ingilizce dinleyerek. Sürekli ingilizce düşünerek…

Tabiki sürekli ingilizce çalışamadım. Yani çalışmalarım konusunda tam düzeni oturtamadım. Neden mi? Gelin onu da anlatayım.

Bilgi Güvenliği Takımına Geçtim

3 yıldır network alanınna çalışıyorum. Fakat tuhaf bir şekilde networkün sadedce layer 2 katmanında kadar sorumluydum. Yani layer 3 network bileşenleri bilgi güvenliği takımındaydı. Ben sadece cihazlar arası kablo çekip vlan tanımlıyordum. Port aç port kapat yani. Bu durum bizi bir rehavete sokmuştur her zaman. Hatta yanımdaki arkadaş sırf bu yüzden işten ayrıldı diyebilirim.

Ben bu durumdan rahatsız olup müdürlerime durumu iletmiştim. Nitekim onlarda network tarafında hem işlerin az oluğunun hem de bizim sıkıldığımızın farkındaydılar.

Mayıs ayı ortasında beni Bilgi Güvenliği takımına aldılar. Daha doğrusu network ve bilgi güvenliği takımını birleştirdiler.

Hal böyle olunca ben bu akademisyenlik işinden ve ingilizceden biraz uzaklaştım. Güvenlik yeni bir heyecan ve gelişime çok açık bir alan.

Karmaşıklıklar

Güvenlik tarafına geçmem ile işler karıştı. Bir yanda gönlümde yatan yiğit network. Diğer yanda ingilizce ve akademisyenlik. Ve güvenlikte öğrenmem icap eden bir sürü iş…

Bunlar beni başa sardı. Yer imlerinde Güvenlik tab’ı aldında yeni bir klasör açtım. içine yeni yer imleri kaydetmeye başladım. Yeni e-book’lar bulup indirdim..

Bir saat bilgisayarın başında kalıp tek bir makale okumadan tek bir ingilizce kelime okumadan kalmaya başladım.

Ben de yine ismini koyamadığım o sendrom başlamıştı. Hatta başladı. (O nedenle bu yazıyı kaleme alıyorum)

Motivasyan olma çabaları

Güvenlik takımında adım adım ilerlemeye başlamışken akademisyenliğe karşı motivasyonumu kaybetmeye başladığımın farkındayım.

Kendimi motive etmek için yakın kurumlarda çalıştığımız ve ben gibi iş stresine dayanamayıp akademisyen olan eski ev arkadaşımda sık sık konuşmaya başladım. Ortamı, maaşı vs. sordum. Beni yakinen tanıdığı için şiddetle akademisyen olmamı tavsiye etti.

Akademisyen olursam yolun sonunu görüyorum. Profesör. Hedefler net. Çıktılar var. Makaleler. Kendine zaman ayıra biliyorsun. (En azından konuştuğum akademisyenler böyle söylüyor.) Daha soyurucu diye düşünerek motivasyonumu artırmaya çalıştım.

Sektör stresli. Sürdürülebilirlik zor mesele. Sürekli ağ büyüyor. Ne zaman çıkacağı belli olmayan problemler. Sürekli erişilebilir olmak.

10 yıl sonra nerdeyim sorusunun cevabı. Yönetici olmasan daha çok sorumluluk ve daha çok stres.

Zor öğrenen biriyim. Birilerine birşeyler anlatırken ben o işi zor anladığım için o kişininde zor anlayacağının farkındayım. Neresini anlayamayacak tahmin ediyorum.

Anlatmayı seviyorum. Öğrendiğim şeylerin dökümanını hazırlamaktan hep hoşladım. Blogları, eğitim dökümanlarını hep hoşlandığım için yazdım. İyi bir eğitmen olabilirim.

Netice itibariyle karakter olarak kendimi akademisyenliğe daha yakın hissediyorum. Fakat bu saaten sonra akademisyen camiasında yer alıp kendimi kabul ettirmem çok da kolay gözükmüyor.

Netice itibariyle bu insanlar eğitim işiyle ilgilendikleri için ben de kendimi zamanı gelince kabul ettirmek için hazırlıklı olmalıyım diye düşünüyorum. En azından network alanıdan bir eğitim verebilecek seviyede olmalıyım ve elektronik alannda temel konuları hatırlamalıyım. Maxwell denklemleri gibi. Diye düşünüyorum.

İşim zor. Sıralaycak olursam:

  1. Network. CCNA eksik konular
  2. CCNA sınava hazırlık (dump).
  3. Güvenlik
  4. İngilizce
  5. Akademisyenlik’te mülakatlar için şimdiden hazırlık. Eğitim içerikleri hazırlamak gibi.
  6. Open source projelerde yer alma isteği
  7. Network ve güvenlik lab’ı yapma isteği
  8. Networkrasi

İşte kafam da özellikle ilk 5 madde dolaşıp duruyor ve ben hiç birşey yapmadan bekliyorum.

Sabah kalkıyorum ve motivasyonum ne tarafa yakınsa ona yöneliyorum.

Rüzgar o gün nereden eserse o tarafa gidiyorum.

Peki bu gidişata ne zaman dur diyeceğim. Ne kadar devam edcek bu vaziyet böyle.

İşte bak sabaha kadar anca anlattım derdimi. (saat: 05:07)

Neyse bu durumun içinden çıkarsam kendime bir yol haritası çıkarabilirsem size de haber edeceğim.

Kalın sakin kafayla. İşlerinize odaklanın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s