Yeni bir başlangıç hakkında

Merhaba,

Bir önceki yazımda bir rota değişikliğinden bahsetmiştik.

Bahsedeceğim network,daha çok ağ mühendisliği veya network uzmanlığı deyimleriyle bilinir. Network kısaca bilgisayarların veya sistemleri birbirine bağlanmasını sağlayan teknoloji ve protokoller bütününe verilen isimdir.

Nisan 2014’den beri bu alanda çalışıyorum. İtiraf ediyorum, network üzerinde daha iyi ne yapabilirim diye şimdiye kadar ekstra çaba sarf etmedim.

Ekstra çaba sarfetmemiş olmam işimi yapmadığım ya da önemsemediğim anlamına gelmesin. Network alanı özellikle kurulumdan sonra stabil bir hale geliyor ve rutin olarak yapılan işler çok az oluyor. Sadece problem yaşandığı anda tüm bilgiyi kullanmak ve topolojiye hakim olmak gerekiyor. Diğer taraftan network cihazları production ortamında çalıştığı için de sadece kısıtlı işlemler yapabiliyorsun.

Tüm bu network’ün sıkıcı ve stressli (production ortamından dolayı) tarafına rağmen eğlenceli ve bir o kadar da mühendislik tarafı yoğun olan kısım ise simülasyon ortamlarında kurulan topolojiler.

Özellikle dünya da bu tarafa liderlik eden cisco, CCNA ve CCNP eğitimleri için oluşturduğu müfredat ve lab’lar network’ün en ince detayına kadar öğrenilmesini sağlarken mühendisliğin tadını da yaşatıyor.

CCNA ve CCNP için çok fazla online kaynak ve lab çalışması var. Bu alanda kendini geliştirmek için bir fırsat. Fakat bunun şöyle bir dezavantajı var. Bunca kaynağın içinde boğulup kaybolmak. Karasızlık. Odaklanamamak. Aslında bu size en başta bahsettiğim genel problerimle benzer bir durum.

Günümüzde internet sayesinde sınırsız bilgi kaynağı var fakat bu kaynaklardan anlamlı bir bilgi çıkararak küçük parçalardan oluşan bütünü öğrenmek zor. Çünkü bilgiler ya bir bütünün küçük bir parçası olarak dağınık (daha çok blogger tarafından yazılan yazılar) ya da detaylarıyla verilmiş koca bir bütün (ebook vs) Bu durumda öğrenmek için belirli bir disiplin gerekli fakat bu disiplini sağlamak için odaklanmayı engelleyen çok fazla dürtü var.

İşte bu anlattığım hengameli irade gösterme işini kolaylaştıracak bir yöntem bulmalı. Buradaki tek amacım bu.

Yarın ccna ve ccnp eğitimlerine çalışmak için bir yöntem arayacağım. Elimdeki kaynakları gözden geçireceğim ve konuşarı sıralacacağım. Bu sıralamadan sonra konular arası önceliklendirme yapacağım. Gerçekten çok fazla konu ve her konunun çok fazla detayı var. Konulara en baştan başlayıp en detayına kadar inmeye kalksam (üniversinden kalan bir alışkanlığım) bu işin içinden çıkamam be öğrenme işini tamanlayamam.

İnşallah bu işin içinden hakkıyla çıkarız tabi hep beraber.

Şimdilik kalın sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s